A700D227M004ATE009
Mfr.Part #
A700D227M004ATE009
Description
CAP ALUM POLY 220UF 20% 4V SMD
Aluminum - Polymer Capacitors
Dissipation Factor :
6 %
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Capacitance :
220μF
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Height Seated (Max) :
0.122 3.10mm
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Ripple Current :
5.3A
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Voltage - Rated DC :
4V
Packing Method :
TR, 7 INCH
Ripple Current @ High Frequency :
5.3A @ 100kHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
15 Weeks
Series :
AO-Cap A700
Tolerance :
±20%
Height :
3.1mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Mounting Type :
Surface Mount
REACH SVHC :
No SVHC
Length :
7.3mm
Life (Hours) :
2000 hours
Termination :
SMD/SMT
Published :
HTS Code :
Tan Delta :
0.06
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Leakage Current :
52.8μA
Terminal Shape :
J BEND
Contact Plating :
Tin
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9mOhm
Depth :
4.3mm
Type :
Polymer
Packaging :
Tape and Reel (TR)
KEMET A700D227M004ATE009
220μF ±20% 2917 (7343 Metric) 0.122 3.10mm Tape & Reel (TR) 9mOhm AO-Cap A700 Surface Mount Polymer General Purpose