A3B-50PA-2DS(84)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A3B-50PA-2DS(84)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER R/A 50POS 2MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Current Rating (Amps) :
1A
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Series :
A3
Contact Finish - Mating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Termination :
Kinked Pin, Solder
Contact Finish Thickness - Mating :
2.00μin 0.051μm
Shrouding :
Unshrouded
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Contact Material :
Brass
Contact Finish - Post :
Tin
Voltage - Rated :
200VAC
Insulation Height :
0.157 4.00mm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Number of Rows :
2
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Number of Positions :
50
Contact Length - Mating :
0.138 3.50mm
Style :
Board to Board or Cable
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Type :
Header
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Type :
Male Pin
Number of Positions Loaded :
All
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Packaging :
Bulk
Contact Length - Post :
0.102 2.60mm
Contact Shape :
Square
Insulation Color :
Black
Datasheets
A3B-50PA-2DS(84)
A3 Series 2-Row Header Kinked Pin, Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polyamide (PA), Nylon 50-Position Board to Board or Cable 0.157 4.00mm Height