A3B-10PA-2DSA(83)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A3B-10PA-2DSA(83)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Type :
Male Pin
Number of Rows :
2
Packaging :
Bulk
Contact Length - Post :
0.102 2.60mm
Insulation Height :
0.071 1.80mm
Contact Finish - Post :
Tin
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Contact Shape :
Square
Stack Height (Mating) :
6mm 8.8mm
Termination :
Solder
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Material :
Brass
Contact Length - Mating :
0.138 3.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Overall Contact Length :
0.311 7.90mm
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Connector Type :
Header
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Current Rating (Amps) :
1A
Insulation Color :
Black
Number of Positions Loaded :
All
Fastening Type :
Push-Pull
Shrouding :
Unshrouded
Series :
A3
Mounting Type :
Through Hole
Style :
Board to Board or Cable
Voltage - Rated :
200VAC
Contact Finish Thickness - Mating :
2.00μin 0.051μm
Number of Positions :
10
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Datasheets
A3B-10PA-2DSA(83)
A3 Series 2-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Gold Polyamide (PA), Nylon 10-Position Board to Board or Cable 0.071 1.80mm Height