A3A-10PA-2SV
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A3A-10PA-2SV
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER SMD 10POS 2MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination :
Solder
Mount :
Surface Mount
Style :
Board to Board or Cable
Housing Material :
Plastic
Max Voltage Rating (AC) :
200V
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Stack Height (Mating) :
6mm 8.8mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Length :
10mm
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Material :
Brass
Depth :
4mm
MIL Conformance :
No
DIN Conformance :
No
Contact Length - Mating :
0.138 3.50mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Shrouding :
Unshrouded
Contact Resistance :
15mOhm
Lead Free :
Lead Free
Number of Rows :
2
Contact Finish - Mating :
Gold
Lead Pitch :
2mm
Orientation :
Straight
Contact Shape :
Square
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Positions Loaded :
All
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
IEC Conformance :
Feature :
Board Guide
Total Number of Contacts :
10
Connector Type :
Header
Mixed Contacts :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Packaging :
Tube
Contact Finish Thickness - Post :
Flash
Pbfree Code :
yes
Max Current Rating :
1A
Published :
Filter Feature :
Housing Color :
Brown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
10
Insulation Height :
0.071 1.80mm
Insulation Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Current Rating :
1A
Series :
A3
Contact Type :
Male Pin
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Gender :
Male
Datasheets
A3A-10PA-2SV
Hirose A3A-10PA-2SV
A3 Series 2-Row Header Solder Brass Tube Surface Mount Gold Polyphenylene Sulfide (PPS) 10-Position Board to Board or Cable 0.071 1.80mm Height