A3A-10PA-2SV(71)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A3A-10PA-2SV(71)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER SMD 10POS 2MM
Stock
120
In Stock :
120
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Operating Temperature :
-55°C~85°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Housing Color :
Brown
Feature :
Board Guide
Published :
2008
MIL Conformance :
No
Insulation Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Max Voltage Rating (AC) :
200V
Contact Length - Mating :
0.138 3.50mm
Orientation :
Straight
Number of Positions :
10
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Gender :
Male
Depth :
4mm
Lead Pitch :
2mm
Shrouding :
Unshrouded
IEC Conformance :
No
Max Current Rating :
1A
Connector Type :
Header
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tube
Stack Height (Mating) :
6mm 8.8mm
Number of Rows :
2
DIN Conformance :
Total Number of Contacts :
10
Option :
GENERAL PURPOSE
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Filter Feature :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Finish Thickness - Post :
Flash
Contact Shape :
Square
Contact Resistance :
15mOhm
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Series :
A3
Housing Material :
Plastic
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Positions Loaded :
All
Mount :
Surface Mount
Contact Type :
Male Pin
Length :
10mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Style :
Board to Board or Cable
Termination :
Solder
Current Rating :
1A
Contact Finish - Mating :
Gold
Mixed Contacts :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulation Height :
0.071 1.80mm
Pbfree Code :
yes
Contact Material :
Brass
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
A3A-10PA-2SV(71)
Hirose A3A-10PA-2SV(71)
A3 Series 2-Row Header Solder Brass Tube Surface Mount Gold Polyphenylene Sulfide (PPS) 10-Position Board to Board or Cable 0.071 1.80mm Height