A1415A-PLG84I
Mfr.Part #
A1415A-PLG84I
Package / Case
84-LCC (J-Lead)
Description
IC FPGA 70 I/O 84PLCC
Number of Logic Elements/Cells :
200
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
84-LCC (J-Lead)
Terminal Pitch :
1.27mm
Propagation Delay :
3 ns
Number of Terminations :
84
Turn On Delay Time :
3 ns
Length :
29.3116mm
Base Part Number :
A1415
Number of CLBs :
200
Published :
Frequency :
125MHz
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Width :
29.3116mm
Number of Pins :
84
Terminal Form :
J BEND
Height Seated (Max) :
4.572mm
Operating Supply Voltage :
5V
Supply Voltage :
5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of Registers :
264
Number of Gates :
Number of I/O :
70
Packaging :
Tube
Datasheets
A1415A-PLG84I
5V V 4.572mm mm 3 ns ns FPGAs ACT™ 3 Series 125MHz MHz 84-LCC (J-Lead) 1.27mm mm 84
A1415A-PLG84I Overview
A 84-LCC (J-Lead) package is provided with this component. FPGAs of this type consist of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY components. This device features 70 I/Os in order to transfer data in a more efficient manner. A fundamental building block is made up of 200 logic elements/cells. An electrical supply voltage of 5V powers it. An FPGA module can be attached to a development board with a Surface Mount-pin. Powered by a 4.5V~5.5V supply voltage, fpga chips is able to operate at high speeds. The FPGA belongs to the ACT™ 3 series of FPGAs, and it is one type of FPGA. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of -40°C~85°C TA. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tube. As a whole, it has 84 terminations. Related parts can be found by using its base part number A1415. 84 pins are designed into the device. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it should be able to function as it should in terms of its specifications, as well as its capabilities. A 5V-volt supply allows designers to fully utilize its flexibility. Among its basic building blocks, there are 1500 gates that are included in it. As a result, there are 264 registers which are used to store and transfer data. In its architecture, there are 200 CLB modules. This device operates at a frequency of 125MHz in order to provide high efficiency.
A1415A-PLG84I Features
70 I/Os
84 LABs/CLBs
264 registers
Operating from a frequency of 125MHz