A14100A-PG257C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A14100A-PG257C
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
257-BCPGA
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 228 I/O 257CPGA
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Mounting Type :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Terminal Form :
PIN/PEG
Mount :
Through Hole
Number of Gates :
Supply Voltage :
5V
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Series :
ACT™ 3
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Propagation Delay :
3 ns
Package / Case :
257-BCPGA
Terminal Pitch :
2.54mm
Base Part Number :
A14100
Number of Logic Elements/Cells :
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Published :
Number of Terminations :
257
Height Seated (Max) :
6.7818mm
Packaging :
Tray
Width :
50.038mm
Frequency :
100MHz
Length :
50.038mm
Turn On Delay Time :
3 ns
Number of Registers :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Position :
PERPENDICULAR
Number of I/O :
228
Number of Pins :
257
Operating Supply Voltage :
5V
Datasheets
A14100A-PG257C
5V V 6.7818mm mm 3 ns ns FPGAs ACT™ 3 Series 100MHz MHz 257-BCPGA 2.54mm mm 257
A14100A-PG257C Overview
There are two packages that contain fpga chips: 257-BCPGA package and X package. The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-series of FPGAs are composed of this type. Having 228 I/Os makes data transfers more coherent. Logic blocks consist of 1377 logic elements/cells. The supply voltage is 5V volts. An attachment Through Hole allows the FPGA module to be attached to the development board. The supply voltage of the device is 4.5V~5.5V , at which it runs. The ACT™ 3 series FPGA is a type of FPGA that belongs to the ACT™ 3 family of FPGAs. When operating the machine, it is important to keep the temperature within 0°C~70°C TA range. There is an FPGA model contained in Tray in order to conserve space. In total, it has 257 terminations on each end. In order to find related parts, use the part number A14100 as a base. In this case, there are 257 pins on the board. Having stated that, if this FPGA is mounted in Through Hole, then it may be able to perform fantastically according to its specifications. The 5V supply voltage provides designers with full flexibility in their designs. The building block that forms the basis of the system contains 10000 gates. The data is stored and transferred using 1153 registers that are used for this purpose. Powered by a 100MHz-frequency motor, it delivers high efficiency.
A14100A-PG257C Features
228 I/Os
257 LABs/CLBs
1153 registers
Operating from a frequency of 100MHz