A1415A-1PL84I
Mfr.Part #
A1415A-1PL84I
Package / Case
84-LCC (J-Lead)
Description
IC FPGA 70 I/O 84PLCC
Number of Registers :
264
Height Seated (Max) :
4.572mm
Number of Gates :
Number of I/O :
70
Number of Logic Elements/Cells :
200
Package / Case :
84-LCC (J-Lead)
Number of Pins :
84
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Turn On Delay Time :
2.6 ns
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Speed Grade :
1
Propagation Delay :
2.6 ns
Frequency :
150MHz
Terminal Form :
J BEND
Number of Terminations :
84
Voltage - Supply :
4.5V~5.5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Base Part Number :
A1415
Supply Voltage :
5V
Number of CLBs :
200
Published :
Operating Supply Voltage :
5V
Datasheets
A1415A-1PL84I
5V V 4.572mm mm 2.6 ns ns FPGAs ACT™ 3 Series 150MHz MHz 84-LCC (J-Lead) 84
A1415A-1PL84I Overview
A 84-LCC (J-Lead) package contains it, and it is available for download. There are FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY transistors in this type of FPGA. Its 70 I/Os help it transfer data more efficiently. A fundamental building block contains 200 logic elements or cells. Power is provided by a 5V-volt supply. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. Fpga chips operates at a voltage of 4.5V~5.5V and uses a battery to supply power. FPGAs belonging to the ACT™ 3 series are a type of FPGA that belong to the ACT™ 3 series of FPGAs. Operating temperatures should be maintained within the -40°C~85°C TA range at all times when the unit is in use. A model of this FPGA is contained in Tray for the purpose of saving space. In total, there are a total of 84 terminations on fpga chips. For related parts, use its base part number A1415. This cable has 84 pins and is designed to connect to a computer. Providing the FPGA is mounted in Surface Mount as per the specifications of the IC, then it should work perfectly according to its specifications. With a 5V supply voltage, designers can fully utilize the flexibility of the device. 1500 gates make up the basic block of its construction. The registers used in the transfer of and storage of data are 264 in number. In order to make the architecture work, 200 CLBs are used. A frequency of 150MHz provides high efficiency.
A1415A-1PL84I Features
70 I/Os
84 LABs/CLBs
264 registers
Operating from a frequency of 150MHz