957250-2000-AR-PT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
957250-2000-AR-PT
Manufacturer
3M
Description
CONN HEADER SMD 50POS 2MM
Manufacturer :
3M
Product Category :
Headers, Male Pins
Packaging :
Tube
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Gender :
Male
Number of Rows :
2
Insulation Height :
0.220 5.60mm
Number of Positions :
50
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps) :
1A
Insulation Material :
Thermoplastic
Feature :
Keying Slot, Pick and Place
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Published :
Fastening Type :
Push-Pull
Color :
Black
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Type :
Male Pin
Number of Positions Loaded :
All
Style :
Board to Board
Mounting Type :
Surface Mount
Connector Type :
Header
Factory Lead Time :
8 Weeks
Pitch :
2.0066mm
Contact Shape :
Square
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Series :
957
Insulation Color :
Black
Mount :
Surface Mount
Contact Finish Thickness - Post :
39.4μin 1.00μm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Termination :
Solder
Contact Plating :
Gold
Datasheets
957250-2000-AR-PT
957 Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Surface Mount Gold Thermoplastic 50-Position Board to Board 0.220 5.60mm Height