957214-2000-AR-PR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
957214-2000-AR-PR
Manufacturer
3M
Description
CONN HEADER SMD 14POS 2MM
Manufacturer :
3M
Product Category :
Headers, Male Pins
Insulation Height :
0.220 5.60mm
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Contact Finish - Post :
Tin
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Insulation Color :
Black
Contact Type :
Male Pin
Published :
Contact Finish Thickness - Post :
39.4μin 1.00μm
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions :
14
Contact Plating :
Gold
Number of Rows :
2
Number of Positions Loaded :
All
Contact Finish - Mating :
Gold
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Pitch :
2.0066mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Fastening Type :
Push-Pull
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Style :
Board to Board
Color :
Black
Insulation Material :
Thermoplastic
Feature :
Keying Slot, Pick and Place
Series :
957
Mount :
Surface Mount
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Gender :
Male
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Solder
Current Rating (Amps) :
1A
Contact Shape :
Square
Connector Type :
Header
Datasheets
957214-2000-AR-PR
957 Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tape & Reel (TR) Surface Mount Gold Thermoplastic 14-Position Board to Board 0.220 5.60mm Height