957214-2000-AR-PT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
957214-2000-AR-PT
Manufacturer
3M
Description
CONN HEADER SMD 14POS 2MM
Manufacturer :
3M
Product Category :
Headers, Male Pins
Fastening Type :
Push-Pull
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Type :
Male Pin
Published :
Depth :
5.5mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Orientation :
Straight
Max Operating Temperature :
105°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Number of Positions :
14
Factory Lead Time :
3 Weeks
Housing Color :
Black
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Length :
21.2mm
Packaging :
Tube
Mount :
Surface Mount
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Current Rating (Amps) :
1A
Style :
Board to Board
Contact Finish - Post :
Tin
Pitch :
2mm
Contact Finish Thickness - Post :
39.4μin 1.00μm
Insulation Color :
Black
RoHS Status :
RoHS Compliant
Housing Material :
Thermoplastic
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Keying Slot, Pick and Place
Number of Rows :
2
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Connector Type :
Header
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Mounting Type :
Surface Mount
Insulation Material :
Thermoplastic
Number of Contacts :
14
Max Current Rating :
1A
Contact Shape :
Square
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Series :
957
Insulation Height :
0.220 5.60mm
Gender :
Male
Termination :
Solder
Number of Positions Loaded :
All
Contact Plating :
Gold
Datasheets
957214-2000-AR-PT
957 Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Surface Mount Gold Thermoplastic 14-Position Board to Board 0.220 5.60mm Height