950532-6102-AR
Mfr.Part #
950532-6102-AR
Manufacturer
3M
Description
CONN RCPT 32POS 0.079 GOLD PCB
Manufacturer :
3M
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Packaging :
Tube
Factory Lead Time :
9 Weeks
Gender :
FEMALE
Series :
950
Insulation Height :
0.169 4.30mm
Mounting Type :
Through Hole
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Min Operating Temperature :
-25°C
Contact Finish Thickness - Post :
40.0μin 1.02μm
Max Current Rating :
1A
Published :
Connector Type :
Receptacle
Style :
Board to Board
Fastening Type :
Push-Pull
Number of Rows :
1
Max Operating Temperature :
105°C
Depth :
2.4mm
Contact Type :
Female Socket
Voltage - Rated :
1000V
Insulation Color :
Black
Housing Color :
Black
Number of Positions :
32
Contact Length - Post :
0.098 2.50mm
Current Rating (Amps) :
1A
Pitch :
2.0066mm
Contact Plating :
Gold
Length :
64.5mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Mount :
Through Hole
Orientation :
Straight
Datasheets
950532-6102-AR
1 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Through Hole Tube Gold Thermoplastic 32 Positions Female Socket