950504-6102-AR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
950504-6102-AR
Manufacturer
3M
Description
CONN RCPT 4POS 0.079 GOLD PCB
Manufacturer :
3M
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Connector Type :
Receptacle
Mount :
Through Hole
Fastening Type :
Push-Pull
Insulation Height :
0.169 4.30mm
Style :
Board to Board
Termination :
Solder
Insulation Color :
Black
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Color :
Black
Contact Finish Thickness - Post :
40.0μin 1.02μm
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Plating :
Gold
Pitch :
2.0066mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Published :
Current Rating (Amps) :
1A
Contact Finish - Post :
Tin
Mounting Type :
Through Hole
Contact Type :
Female Socket
Number of Positions :
4
Insulation Material :
Thermoplastic
Number of Positions Loaded :
All
Packaging :
Tube
Factory Lead Time :
9 Weeks
Number of Rows :
1
Gender :
Receptacle
Contact Shape :
Square
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
950
Voltage - Rated :
1000V
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Length - Post :
0.098 2.50mm
Number of Contacts :
4
Datasheets
950504-6102-AR
3M 950504-6102-AR
1 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Through Hole Tube Gold Thermoplastic 4 Positions Female Socket