950502-6102-AR
Mfr.Part #
950502-6102-AR
Description
CONN RCPT 2POS 0.079 GOLD PCB
Pitch :
2.0066mm
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Length - Post :
0.098 2.50mm
Flash
Number of Contacts :
2
Voltage - Rated :
1000V
Current Rating (Amps) :
1A
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Insulation Height :
0.169 4.30mm
Number of Rows :
1
Datasheets
950502-6102-AR
3M 950502-6102-AR
1 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Through Hole Tube Gold Thermoplastic 2 Positions Female Socket