94SVP566X0010C6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
94SVP566X0010C6
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 56UF 20% 10V SMD
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Tan Delta :
0.12
Packing Method :
TR
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Terminal Finish :
Silver (Ag)
Voltage - Rated :
10V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance) :
55mOhm
Terminal Shape :
Flat
Mounting Type :
Surface Mount
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Length :
7.3mm
Additional Feature :
ESR MEASURED AT 100KHZ-300KHZ
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Width :
6.6mm
Height Seated (Max) :
0.236 6.00mm
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Life (Hours) :
2000 hours
Type :
Polymer
Number of Terminations :
2
Leakage Current :
0.112mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current :
1.51A
Published :
JESD-609 Code :
e4
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
56µF
Size Code :
Tolerance :
±20%
Polarity :
Polar
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Series :
94SVP
Ripple Current @ High Frequency :
1.51A @ 100kHz
Factory Lead Time :
19 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
94SVP566X0010C6
Vishay / Sprague 94SVP566X0010C6
56μF ±20% Radial, Can - SMD 0.236 6.00mm Tape & Reel (TR) 55mOhm 94SVP Surface Mount Polymer General Purpose