80VXG2200MEFC30X30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
80VXG2200MEFC30X30
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 80V SNAP
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
80V
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Series :
VXG
Factory Lead Time :
18 Weeks
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
2.02A @ 120Hz
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
2.323A @ 10kHz
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Polarization :
Polar
Capacitance :
2200µF
VXG 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In