80VXG2700MEFC30X35
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
80VXG2700MEFC30X35
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 80V SNAP
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated :
80V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Polarization :
Polar
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Capacitance :
2700μF
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current @ High Frequency :
2.875A @ 10kHz
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Series :
VXG
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
2.5A @ 120Hz
Tolerance :
±20%
VXG 2700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In