80MXG8200MEFCSN35X45
Mfr.Part #
80MXG8200MEFCSN35X45
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 80V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Tan Delta :
0.25
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Life (Hours) :
2000 hours
Leakage Current :
2.42982mA
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height :
45mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Ripple Current @ Low Frequency :
4.3A @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Packaging :
Bulk
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Voltage - Rated DC :
80V
Diameter :
35mm
JESD-609 Code :
e3
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Polarization :
Polar
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Terminal Pitch :
10mm
Series :
MXG
Capacitance :
8200µF
Ripple Current @ High Frequency :
4.945A @ 10kHz
Factory Lead Time :
20 Weeks
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Ripple Current :
4.3A
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Rubycon 80MXG8200MEFCSN35X45
MXG 8200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.3A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In