80MXC2200MEFC25X30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
80MXC2200MEFC25X30
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 80V SNAP
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Series :
MXC
Capacitance :
2200µF
Ripple Current @ Low Frequency :
2.03A @ 120Hz
Factory Lead Time :
18 Weeks
Voltage - Rated :
80V
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ High Frequency :
2.3345A @ 10kHz
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Polarization :
Polar
MXC 2200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.984Dia 25.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In