8.0SMDJ17CA
Mfr.Part #
8.0SMDJ17CA
Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC DO214AB
Power Dissipation-Max :
6.5W
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Power - Peak Pulse :
8000W 8kW
Surface Mount :
yes
260
Power Line Protection :
No
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Number of Terminations :
2
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
27.6V
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
8000W
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
290A
Applications :
Telecom
Voltage - Breakdown (Min) :
18.9V
Diode Element Material :
SILICON
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
17V