8.0SMDJ100CA-T7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8.0SMDJ100CA-T7
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 100VWM 162VC DO214AB
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Power Dissipation-Max :
6.5W
Polarity :
Bidirectional
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
Zener
Voltage - Breakdown (Min) :
111V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Power Line Protection :
No
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
Power - Peak Pulse :
8000W 8kW
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Series :
8.0SMDJ
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Terminal Position :
Dual
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
49.4A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Configuration :
Single
Bidirectional Channels :
1
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Elements :
1
Surface Mount :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
JESD-30 Code :
R-PDSO-J2
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
8000W
Mounting Type :
Surface Mount
Applications :
Telecom
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
100V
Terminal Form :
J BEND
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
162V
Diode Element Material :
SILICON
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ