8.0SMDJ13CA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8.0SMDJ13CA
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC DO214AB
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Elements :
1
Type :
Zener
JESD-30 Code :
R-PDSO-J2
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Polarity :
Bidirectional
Series :
8.0SMDJ
Power Line Protection :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power - Peak Pulse :
8000W 8kW
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
8000W
Power Dissipation-Max :
6.5W
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage - Breakdown (Min) :
14.4V
Bidirectional Channels :
1
Configuration :
Single
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
372.1A
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
13V
Diode Element Material :
SILICON
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Position :
Dual
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
21.5V
Applications :
Telecom
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ