8.0SMDJ16A-T7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8.0SMDJ16A-T7
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AB
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Applications :
Telecom
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
Number of Elements :
1
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
8000W
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
26V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
16V
JESD-30 Code :
R-PDSO-J2
Factory Lead Time :
18 Weeks
Configuration :
Single
Polarity :
Unidirectional
Series :
8.0SMDJ
Surface Mount :
yes
Terminal Position :
Dual
JESD-609 Code :
e3
Unidirectional Channels :
1
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
307.7A
Power Dissipation-Max :
6.5W
Type :
Zener
Diode Element Material :
SILICON
Voltage - Breakdown (Min) :
17.8V
Terminal Form :
J BEND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Power - Peak Pulse :
8000W 8kW