8.0SMDJ15CA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
8.0SMDJ15CA
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO214AB
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Number of Terminations :
2
Type :
Zener
Series :
8.0SMDJ
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
15V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
Applications :
Telecom
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
24.4V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Terminal Form :
J BEND
Configuration :
Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Dissipation-Max :
6.5W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
Power - Peak Pulse :
8000W 8kW
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
327.9A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Position :
Dual
Power Line Protection :
No
JESD-30 Code :
R-PDSO-J2
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Factory Lead Time :
18 Weeks
Diode Element Material :
SILICON
JESD-609 Code :
e3
Polarity :
Bidirectional
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
8000W
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Elements :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
16.7V