75844-127-18LF
Mfr.Part #
75844-127-18LF
Description
CONN HEADER VERT 18POS 2.54MM
Length :
22.86mm
Overall Contact Length :
0.465 11.81mm
Straight
Mount :
Contact Length - Mating :
0.260 6.60mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Pitch :
2.54mm
BERGSTIK®
Color :
Black
Radiation Hardening :
No
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number of Positions :
18
Contact Length - Post :
0.105 2.67mm
Depth :
5.08mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Number of Contacts :
18
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Datasheets
75844-127-18LF
Amphenol Communications Solutions 75844-127-18LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold, GXT™ Thermoplastic 18-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height