75844-101-12LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
75844-101-12LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER VERT 12POS 2.54MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Orientation :
Straight
RoHS Status :
RoHS Compliant
Overall Contact Length :
0.425 10.80mm
Lead Length :
2.54mm
Insulation Color :
Black
Contact Plating :
GXT, Gold
Mating Post Length :
5.72mm
Contact Shape :
Square
Voltage - Rated :
1.5kV
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Series :
BERGSTIK®
Contact Gender :
Male
Number of Contacts :
12
Number of Positions :
12
Housing Material :
Thermoplastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulation Material :
Thermoplastic
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Style :
Board to Board or Cable
Shrouding :
Unshrouded
Factory Lead Time :
8 Weeks
Published :
Number of Positions Loaded :
All
Length :
15.24mm
Current Rating :
3A
Fastening Type :
Push-Pull
Color :
Black
Termination :
Solder
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Pitch :
2.54mm
Mount :
Through Hole
Depth :
5.08mm
Number of Rows :
2
Contact Type :
Male Pin
Connector Type :
Header, Breakaway
Contact Length - Post :
0.100 2.54mm
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Contact Material :
Phosphor Bronze
Housing Color :
Insulation Resistance :
5GOhm
Contact Length - Mating :
0.225 5.72mm
Gender :
Male
Datasheets
75844-101-12LF
Amphenol Communications Solutions 75844-101-12LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold, GXT™ Thermoplastic 12-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height