75844-102-26LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
75844-102-26LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER VERT 26POS 2.54MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Overall Contact Length :
0.465 11.81mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Color :
Black
Orientation :
Straight
Termination :
Solder
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Voltage - Rated :
1.5kV
Contact Shape :
Square
Fastening Type :
Push-Pull
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mount :
Through Hole
Contact Type :
Male Pin
Insulation Color :
Black
Housing Material :
Thermoplastic
Style :
Board to Board or Cable
Number of Positions :
26
Factory Lead Time :
8 Weeks
Contact Material :
Phosphor Bronze
Current Rating :
3A
Mounting Type :
Through Hole
Depth :
5.08mm
Housing Color :
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Contact Length - Post :
0.135 3.43mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Number of Contacts :
26
Published :
Lead Free :
Lead Free
Gender :
Male
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Gender :
Male
Lead Length :
3.43mm
Shrouding :
Unshrouded
Insulation Material :
Thermoplastic
Pitch :
2.54mm
Series :
BERGSTIK®
Mating Post Length :
5.84mm
Contact Plating :
GXT, Gold
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number of Positions Loaded :
All
Length :
33.02mm
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Connector Type :
Header, Breakaway
Insulation Resistance :
5GOhm
Number of Rows :
2
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Packaging :
Bulk
Datasheets
75844-102-26LF
Amphenol Communications Solutions 75844-102-26LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold, GXT™ Thermoplastic 26-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height