72454-030VLF
Mfr.Part #
72454-030VLF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER SMD 30POS 2.54MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Connector Type :
Header
Contact Shape :
Square
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
45.47mm
Number of Rows :
2
Insulation Resistance :
1GOhm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Material :
Phosphor Bronze
Operating Temperature :
-65°C~105°C
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Type :
Male Pin
Contact Plating :
GXT, Gold
Mounting Type :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-65°C
Pitch :
2.54mm
Insulation Height :
0.365 9.27mm
Insulation Color :
Black
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Gender :
Male
Housing Color :
Black
Gender :
Male
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Current Rating (Amps) :
1A
Max Voltage Rating (AC) :
1kV
Current Rating :
3A
Housing Material :
Polycyclohexylenedimethylene
Number of Positions :
30
Max Operating Temperature :
125°C
Feature :
Keying Slot, Pick and Place
Mount :
Surface Mount
Number of Positions Loaded :
All
Series :
Quickie™
Mating Post Length :
5.84mm
Voltage - Rated :
1kV
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Color :
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Style :
Board to Cable/Wire
Depth :
8.76mm
Termination :
Solder
Factory Lead Time :
8 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Number of Contacts :
30
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Orientation :
Straight
Datasheets
72454-030VLF
Quickie™ Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Tape & Reel (TR) Surface Mount Gold, GXT™ 30-Position Board to Cable/Wire 0.365 9.27mm Height