72454-010VLF
Mfr.Part #
72454-010VLF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER SMD 10POS 2.54MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Lead Free :
Lead Free
Contact Plating :
GXT, Gold
Termination :
Solder
Gender :
Male
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Published :
Current Rating (Amps) :
1A
Voltage - Rated :
1kV
Max Voltage Rating (AC) :
1kV
Connector Type :
Header
Current Rating :
3A
Fastening Type :
Push-Pull
Mounting Type :
Surface Mount
Insulation Height :
0.365 9.27mm
Housing Color :
Black
RoHS Status :
RoHS Compliant
Insulation Color :
Black
Factory Lead Time :
6 Weeks
Depth :
8.76mm
Insulation Resistance :
1GOhm
Style :
Board to Cable/Wire
Operating Temperature :
-65°C~105°C
Contact Type :
Male Pin
Number of Rows :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Contact Gender :
Male
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Housing Material :
Polycyclohexylenedimethylene
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Shape :
Square
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Finish - Post :
Tin
Number of Positions :
10
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Pitch :
2.54mm
Color :
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Feature :
Keying Slot, Pick and Place
Mating Post Length :
5.84mm
Length :
20.07mm
Series :
Quickie™
Number of Positions Loaded :
All
Number of Contacts :
10
Orientation :
Straight
Contact Finish - Mating :
Gold, GXT™
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
72454-010VLF
Amphenol Communications Solutions 72454-010VLF
Quickie™ Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Tape & Reel (TR) Surface Mount Gold, GXT™ 10-Position Board to Cable/Wire 0.365 9.27mm Height