71T75602S100PFG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
71T75602S100PFG
Manufacturer
Renesas Electronics Corporation
Package / Case
100-LQFP
Datasheet
Download
Description
512K X 36 SYNCHRONOUS ZBT SRAM
Stock
219
In Stock :
219
Manufacturer :
Product Category :
Memory
Base Product Number :
71T75602
Package :
Bulk
Access Time :
5 ns
Memory Type :
Volatile
Series :
Memory Size :
18Mbit
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Supply :
2.375V ~ 2.625V
Memory Format :
SRAM
Package / Case :
100-LQFP
Technology :
SRAM - Synchronous, SDR (ZBT)
Memory Organization :
512K x 36
Supplier Device Package :
100-TQFP (14x14)
Clock Frequency :
100 MHz
Write Cycle Time - Word, Page :
Product Status :
Active
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Memory Interface :
Parallel
Datasheets
71T75602S100PFG
Renesas Electronics Corporation 71T75602S100PFG
Memory Renesas Electronics Corporation 71T75602S100PFG Overview
71T75602S100PFG Features
  • High-speed synchronous operation
  • 512K x 36 organization
  • Zero Bus Turnaround (ZBT) architecture
  • Low-voltage operation: 2.5V core, 3.3V I/O
  • Individual byte write and read operation
  • Internal self-timed write cycle
  • Single power supply: VDD = VDDQ = 2.5V ±5%