71ASF30-03-2-04N
Mfr.Part #
71ASF30-03-2-04N
Description
SWITCH ROTARY 4POS 250MA 115V
Contact Current(AC)-Max :
0.3 A
Features :
Shaft and Panel Sealed
Current Rating (Amps) :
250mA AC/DC
Actuator Length :
9.53mm
Voltage Rating - DC :
30V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
Contact Voltage(AC)-Max :
115 V
71
Sealing :
Shaft and Panel Sealed
Feature :
Number of Poles per Deck :
2
Body Length or Diameter :
17.45 mm
Voltage - Rated AC :
115V
Mount :
Panel, Through Hole
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Switch Function :
DP4T
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Circuit per Deck :
DP4T
Depth Behind Panel :
30.40mm
Base Product Number :
71ASF30
Contact Finish :
Voltage - Rated DC :
30V
Body Height :
30.4 mm
Voltage Rating - AC :
115V
HTS Code :
Number of Decks :
3
Current Rating :
250mA
Termination :
PC Pin
Termination Style :
PC Pin
Datasheets
71ASF30-03-2-04N
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"