71AS30-01-5-02N
Mfr.Part #
71AS30-01-5-02N
Description
SWITCH ROTARY 2POS 250MA 115V
Product Category :
Subcategory :
Switches
Body Height :
19.33 mm
Switch Function :
5PDT
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Product Type :
Rotary Switches
Number of Switch Sections :
1
Contact Style :
Non-Shorting
Feature :
Shaft and Panel Sealed
Pbfree Code :
yes
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Grayhill
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Panel Cutout Dimensions :
Circuit per Deck :
5PDT
Lamp Type :
Sealing :
Shaft and Panel Sealed
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage Rating :
115 VAC, 30 VDC
Max Voltage Rating (AC) :
115V
Max Voltage Rating (DC) :
30V
Series :
71
Mount :
Panel
Current Rating :
250mA
Product Category :
Rotary Switches
Termination Type :
Solder
Voltage Rating - AC :
115V
Contact Material :
Silver Alloy
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Index Angle :
30 °
Contact Current(DC)-Max :
0.25 A
Switch Action :
LATCHED
Actuator Length :
9.53mm
Current Rating (Amps) :
250mA AC/DC
Illumination Color :
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
2
RoHS :
Details
Contact Voltage(AC)-Max :
115 V
Contact Plating :
GOLD OVER SILVER
Index Stops :
FIXED
Angle of Throw :
30°
Actuator :
Flatted
Termination :
Solder
Electrical Life :
15000 Cycle(s)
Voltage - Rated AC :
115V
Brand :
Grayhill
Depth Behind Panel :
19.33mm
Contact Current(AC)-Max :
0.25 A
Voltage Rating - DC :
30V
HTS Code :
Body Length or Diameter :
17.45 mm
JESD-609 Code :
e4
Surface Mount :
No
Voltage - Rated DC :
30V
Base Product Number :
71AS30
RoHS Compliant
Reach Compliance Code :
Compliant
Contact Finish :
Termination Style :
Solder Lug
Mounting Feature :
PANEL MOUNT-THREADED
ECCN Code :
EAR99
Number of Poles per Deck :
5
Datasheets
71AS30-01-5-02N
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"