71AS30-01-6-02N
Mfr.Part #
71AS30-01-6-02N
Description
SWITCH ROTARY 2POS 250MA 115V
RoHS Compliant
Switch Function :
6PDT
Contact Plating :
GOLD OVER SILVER
Electrical Life :
15000 Cycle(s)
Termination :
Solder
Actuator Material :
Stainless Steel
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Surface Mount :
No
Termination Type :
Solder
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Body Length or Diameter :
17.45 mm
Published :
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Feature :
Shaft and Panel Sealed
Contact Current(AC)-Max :
0.25 A
Number of Positions :
2
Number of Poles per Deck :
6
Weight :
14g
Throw Configuration :
6PDT
Product Category :
Rotary Switches
Index Stops :
FIXED
Pbfree Code :
yes
Voltage Rating (AC) :
115 V
Lamp Type :
Actuator Length :
9.53mm
Current Rating (Amps) :
250mA AC/DC
Termination Style :
Solder Lug
Series :
71
Index Angle :
30 °
Switch Action :
LATCHED
Mount :
Panel
Voltage Rating (DC) :
30 V
Contact Resistance :
50mOhm
Voltage - Rated AC :
115V
Product Status :
Active
Base/Housing Material :
Diallyl
Pole Throw Configuration :
Number of Switch Sections :
1
Mounting Type :
Panel Mount
Depth Behind Panel :
19.33mm
JESD-609 Code :
e4
ECCN Code :
EAR99
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Subcategory :
Switches
Brand :
Grayhill
Contact Current(DC)-Max :
0.25 A
Current Rating :
250mA
Voltage Rating - DC :
30V
Mounting :
Panel Mount
RoHS :
Compliant
HTS Code :
Max Voltage Rating (AC) :
115V
Mounting Feature :
PANEL MOUNT-THREADED
Illumination Color :
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Orientation :
Straight
Reach Compliance Code :
Compliant
Panel Cutout Dimensions :
Max Voltage Rating (DC) :
30V
Grayhill
Product Type :
Rotary Switches
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Voltage(AC)-Max :
115 V
Base Product Number :
71AS30
Sealing :
Shaft and Panel Sealed
Voltage Rating - AC :
115V
Circuit per Deck :
Actuator :
Flatted
Body Height :
19.33 mm
Voltage - Rated DC :
30V
Contact Style :
Non-Shorting
Voltage Rating :
115 VAC, 30 VDC
Datasheets
71AS30-01-6-02N
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"