71ASF30-03-2-02N
Mfr.Part #
71ASF30-03-2-02N
Description
SWITCH ROTARY 2POS 250MA 115V
Product Category :
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Current Rating :
250mA
Sealing :
Shaft and Panel Sealed
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Number of Poles per Deck :
2
Features :
Shaft and Panel Sealed
Depth Behind Panel :
30.40mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
Voltage Rating - DC :
30V
Number of Decks :
3
Termination Type :
Solder
16 Weeks
Contact Current(AC)-Max :
0.3 A
Voltage Rating - AC :
115V
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Circuit per Deck :
DPDT
Termination :
PC Pin
Switch Action :
LATCHED
Reach Compliance Code :
Compliant
Actuator Length :
9.53mm
1 (Unlimited)
Body Length or Diameter :
17.45mm
Voltage - Rated DC :
30V
Product Status :
Active
HTS Code :
Switch Type :
ROTARY SWITCH
Mount :
Panel, Through Hole
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Electrical Life :
15000 Cycle(s)
Index Stops :
FIXED
Number of Switch Sections :
1
Feature :
Body Height :
30.4 mm
Contact Voltage(AC)-Max :
115 V
Contact Style :
Non-Shorting
Current Rating (Amps) :
250mA AC/DC