71ASF30-02-1-04N
Mfr.Part #
71ASF30-02-1-04N
Description
SWITCH ROTARY 4POS 250MA 115V
Contact Voltage(AC)-Max :
115 V
Body Height :
24.87 mm
Voltage - Rated DC :
30V
Current Rating (Amps) :
250mA AC/DC
Throw Configuration :
SP4T
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
Voltage Rating - AC :
115V
Voltage Rating (AC) :
115 V
Mount :
Panel, Through Hole
Voltage Rating (DC) :
30 V
Voltage Rating - DC :
30V
Features :
Shaft and Panel Sealed
Current Rating :
250mA
Voltage - Rated AC :
115V
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Contact Current(AC)-Max :
0.3A
Actuator Length :
9.53mm
Body Length or Diameter :
17.45 mm
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Base Product Number :
71ASF30
Circuit per Deck :
SP4T
30 °
Max Voltage Rating (DC) :
30V
Number of Positions :
4
Sealing :
Shaft and Panel Sealed
Switch Function :
Depth Behind Panel :
24.87mm
Surface Mount :
No
Max Voltage Rating (AC) :
115V
Feature :
Contact Style :
Non-Shorting
RoHS :
Compliant
Published :
Number of Decks :
2
Termination Style :
PC Pin
Termination :
PC Pin
Datasheets
71ASF30-02-1-04N
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"