70235-158LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
70235-158LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER 192POS PCB
Manufacturer :
Product Category :
Specialized
Current Rating :
1A
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Housing Material :
Polymer
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tube
Contact Material :
Bronze
Contact Finish :
Gold
Series :
Metral®
Depth :
15.8mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
Straight
Factory Lead Time :
12 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Connector Type :
Header, Male Pins
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Flammability Rating :
UL94 V-0
Housing Color :
White
Length :
95.93mm
Number of Rows :
4
Current Rating (Amps) :
1A
Number of Positions Loaded :
All
Number of Positions :
192
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Contacts :
192
Termination :
Press-Fit
Pitch :
0.079 2.00mm
Contact Plating :
Gold, Tin
RoHS Status :
RoHS Compliant
Color :
Natural
Datasheets
70235-158LF
Metral® Series Header, Male Pins Press-Fit Gold Natural 30.0μin 0.76μm 192 Positions Pitch: 0.079 2.00mm -55°C~125°C Tube Through Hole