6SEP330M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
6SEP330M
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 330UF 20% 6.3V T/H
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Tan Delta :
0.12
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Type :
Polymer
Voltage - Rated DC :
6.3V
Published :
2012
Number of Pins :
8
Height :
8mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Diameter :
500 µm
Series :
OS-CON™, SEP
Diameter :
10mm
Package / Case :
Radial, Can
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Terminal Shape :
Wire
Termination :
Radial
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
10 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Ripple Current :
3.7A
Voltage :
6.3V
REACH SVHC :
No SVHC
Ripple Current @ High Frequency :
3.7A @ 100kHz
Polarity :
Polar
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Leakage Current :
416μA
Mount :
Through Hole
Life (Hours) :
3000 hours
Lead Pitch :
5mm
Dissipation Factor :
12 %
ESR (Equivalent Series Resistance) :
25mOhm
Ripple Current @ Low Frequency :
185mA @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Capacitance :
330µF
Datasheets
6SEP330M
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic 6SEP330M from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Polymer, Number of Pins:8, Package / Case:Radial, Can, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C~105°C, Voltage:6.3V, Number of Terminations:2, 6SEP330M pinout, 6SEP330M datasheet PDF, 6SEP330M amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic 6SEP330M ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic 6SEP330M
330μF ±20% Radial, Can 0.315 8.00mm Bulk 25mOhm OS-CON™, SEP Through Hole Polymer General Purpose