684MMR630K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
684MMR630K
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.68UF 10% 630VDC RAD
Stock
390
In Stock :
390
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Height Seated (Max) :
0.846 21.50mm
Lead Pitch :
22.5044mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated AC :
220V
Capacitance :
0.68µF
Series :
MMR
Tolerance :
±10%
Pbfree Code :
yes
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
Packaging :
Bulk
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
Wire
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 220
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
630V
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Termination :
PC Pins
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
22 Weeks
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
1.024Lx0.472W 26.00mmx12.00mm
Package / Case :
Radial
Datasheets
684MMR630K
Cornell Dubilier Electronics 684MMR630K
MMR 0.68μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 630V-DC 220V-AC Polyester, Metallized Through Hole
684MMR630K Overview
A 0.886 22.50mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -40°C~105°C, the device can be operated.