684M13W3103L461
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
684M13W3103L461
Manufacturer
NorComp
Description
CONN D-SUB PLUG 13POS R/A SLDR
Stock
71
In Stock :
71
Manufacturer :
NorComp
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Mount :
Through Hole
Insulation :
Insulated
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Housing Material :
PBT
Pbfree Code :
yes
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Type :
Signal and Power
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Filter Feature :
No
MIL Conformance :
No
Connector Style :
D-Sub, Combo
Number of Contacts :
13
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
IEC Conformance :
Contact Form :
Machined
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Termination :
Solder
Body Material :
Steel
Packaging :
Tray
Option :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Power Positions :
3
Feature :
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Rows :
2
Factory Lead Time :
17 Weeks
Series :
Power-D 684M
Current Rating :
5A
Empty Shell :
Gender :
Male
Number of Positions :
13 (10 + 3 Power)
Contact Finish :
Gold
REACH SVHC :
No SVHC
Color :
Black
Mounting Type :
Board Edge, Through Hole, Right Angle
Mixed Contacts :
yes
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Current Rating (Amps) :
5A 40A
DIN Conformance :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Size, Connector Layout :
3 DB B - 13C3 13W3
Contact Finish Thickness :
Flash
Published :
2013
Plating :
Nickel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Height :
12.5mm
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
684M13W3103L461
Introducing D-Sub Connector Assemblies NorComp 684M13W3103L461 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Board Edge, Through Hole, Right Angle, 684M13W3103L461 pinout, 684M13W3103L461 datasheet PDF, 684M13W3103L461 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies NorComp 684M13W3103L461 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.