684M17W2103L621
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
684M17W2103L621
Manufacturer
NorComp
Description
CONN D-SUB PLUG 17POS R/A SLDR
Stock
136
In Stock :
136
Manufacturer :
NorComp
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Finish :
Gold
Backset Spacing :
0.370 (9.40mm)
Series :
681M
Features :
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Rows :
2
Contact Plating :
Gold Flash Plated Contacts
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Packaging :
Tray
Current Rating (Amps) :
5A, 40A
Gender :
PLUG
Contact Finish Thickness :
Flash
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Shell Size, Connector Layout :
3 (DB, B) - 17W2
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
Base Product Number :
684M17W
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Termination :
Solder
Color :
Black
RoHS :
Details
Number of Positions :
17 (15 + 2 Power)
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Tradename :
POWER-D
Wire Gauge :
Mounting Type :
Board Edge, Through Hole, Right Angle
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Type :
Plug, Male Pins
Package :
Tray
Contact Form :
Machined
Contact Type :
15 Signal, 2 Power
Connector Style :
D-Sub, Combo
Product Status :
Active
Voltage Rating :
250V
Datasheets
684M17W2103L621
Introducing D-Sub Connector Assemblies NorComp 684M17W2103L621 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Board Edge, Through Hole, Right Angle, 684M17W2103L621 pinout, 684M17W2103L621 datasheet PDF, 684M17W2103L621 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies NorComp 684M17W2103L621 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.