67SLG030030050PI00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
67SLG030030050PI00
Manufacturer
Laird - Performance Materials
Description
METAL FILM OVER FOAM CONTACTS
Manufacturer :
Laird - Performance Materials
Product Category :
RFI and EMI - Contacts, Fingerstock and Gaskets
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Factory Lead Time :
4 Weeks
Shape :
Rectangle
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
0.197 5.00mm
Height :
0.118 3.00mm
Published :
Width :
0.118 3.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material :
Polyurethane Foam, Tin-Copper Polyester (SN/CU)
Series :
SMD Grounding Metallized
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
158°C
Type :
Film Over Foam
Thickness :
3.048mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Attachment Method :
Solder
Laird - Performance Materials 67SLG030030050PI00
Film Over Foam 0.118 3.00mm 0.197 5.00mm 0.118 3.00mm SMD Grounding Metallized Polyurethane Foam, Tin-Copper Polyester (SN/CU) 3.048mm Rectangle -40°C~70°C
67SLG030030050PI00 Overview
67SLG030030050PI00 Features
Film Over Foam
Tape & Reel (TR) is used
SMD Grounding Metallized series
67SLG030030050PI00 Applications
There are a lot of Laird Technologies EMI
67SLG030030050PI00 RFI and EMI Contacts applications.
  • Switch
  • LoT applications
  • Power Amplifier
  • Low Noise Amplifier
  • Power management
  • Internet of Things
  • Secure Payment
  • Home and Security
  • Health and Fitness
  • Industrial Logger
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN EMI GASKET BLUE
    CONN SHIELDING FOR DB15
    FILTER BLOCK 9 POS D-SUB
    FILTER BLOCK 15 POS D-SUB
    FILTER BLOCK 25 POS D-SUB
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    SPRING FINGER 1.2H
  • Harwin
    RFI SHIELD CLIP MINI TIN SMD
  • Harwin
    SMT RFI CLIP 1900/TR (T&R)
    RFI SHIELD CLIP MICRO TIN SMD
    PRE-LOADED SPRING FINGER 2.15MM