678D338M6R3DS3D
Mfr.Part #
678D338M6R3DS3D
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Termination :
Radial
Height Seated (Max) :
1.791 45.50mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Capacitance :
3300µF
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Max Operating Temperature :
105°C
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
67mOhm @ 20Hz
Polarity :
Polar
Ripple Current @ High Frequency :
1.67A @ 100kHz
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Factory Lead Time :
6 Weeks
1 (Unlimited)
Impedance :
32mOhms
Ripple Current @ Low Frequency :
1.169A @ 120Hz
Ripple Current :
1.169A
Voltage - Rated :
6.3V
Bulk
Diameter :
12.5mm
Datasheets
678D338M6R3DS3D
Vishay / Sprague 678D338M6R3DS3D
678D 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.169A 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can