678D108M010DM5D
Mfr.Part #
678D108M010DM5D
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Impedance :
61mOhms
Packaging :
Bulk
ESR (Equivalent Series Resistance) :
120mOhm @ 20Hz
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Factory Lead Time :
6 Weeks
Voltage - Rated :
10V
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
686mA @ 120Hz
Ripple Current :
686mA
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
1.161 29.50mm
Through Hole
Ripple Current @ High Frequency :
980mA @ 100kHz
Max Operating Temperature :
105°C
Capacitance :
1000µF
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Datasheets
678D108M010DM5D
Vishay / Sprague 678D108M010DM5D
678D 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 686mA 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can