654C16004I2T
Mfr.Part #
654C16004I2T
Manufacturer
CTS Corporation
Package / Case
6-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
XTAL OSC XO 160.0000MHZ HCMOS
Manufacturer :
CTS Corporation
Product Category :
Oscillators
Height Seated (Max) :
0.051 1.30mm
Output :
HCMOS
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Base Resonator :
Crystal
Voltage - Supply :
2.5V
Type :
XO (Standard)
Rise Time-Max :
10ns
Frequency :
160MHz
Current - Supply (Max) :
65mA
Function :
Enable/Disable
Current - Supply (Disable) (Max) :
22mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Physical Dimension :
5.0mm X 3.2mm X 1.3mm
Fall Time-Max :
10ns
Operating Frequency :
160MHz
Series :
654C
Surface Mount :
yes
Supply Voltage :
2.5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Symmetry-Max :
55/45%
Frequency Stability :
±30ppm
Terminal Finish :
Gold Flash (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm