63VXG8200MEFCSN35X50
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
63VXG8200MEFCSN35X50
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 63V SNAP
Stock
90
In Stock :
90
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ High Frequency :
4.531A @ 10kHz
Ripple Current :
3.94A
Tolerance :
±20%
Leakage Current :
2.1562mA
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Tan Delta :
0.3
JESD-609 Code :
e3
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Mount :
Through Hole
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
63V
Diameter :
35mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
8200µF
Terminal Pitch :
10mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Pitch :
10.0076mm
ECCN Code :
EAR99
Published :
2013
Life (Hours) :
5000 hours
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Factory Lead Time :
20 Weeks
Polarization :
Polar
Height :
50mm
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ Low Frequency :
3.94A @ 120Hz
Series :
VXG
Rubycon 63VXG8200MEFCSN35X50
VXG 8200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.94A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In