63VXG1500MEFC22X30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
63VXG1500MEFC22X30
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 63V SNAP
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.41A @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
1500μF
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current @ High Frequency :
1.6215A @ 10kHz
Polarization :
Polar
Factory Lead Time :
18 Weeks
Voltage - Rated :
63V
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Packaging :
Bulk
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Series :
VXG
VXG 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In