63USC6800MEFC30X40
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
63USC6800MEFC30X40
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SNAP
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ High Frequency :
5.0715A @ 10kHz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Through Hole
Series :
USC
Capacitance :
6800µF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Voltage - Rated :
63V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Polarization :
Polar
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
4.41A @ 120Hz
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
USC 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In