63USC3300MEFC25X30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
63USC3300MEFC25X30
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 63V SNAP
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Capacitance :
3300µF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
3.0935A @ 10kHz
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
2.69A @ 120Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Polarization :
Polar
Voltage - Rated :
63V
Series :
USC
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
USC 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In