601D957G040HL2
Mfr.Part #
601D957G040HL2
Description
CAP ALUM 950UF 40V AXIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mount :
Capacitance :
950μF
Packaging :
Bulk
Length :
53.975mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Life (Hours) :
2000 hours
Polarity :
Polar
Max Operating Temperature :
105°C
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Factory Lead Time :
6 Weeks
Size / Dimension :
0.875Diax2.125L 22.22mmx53.98mm
Package / Case :
Axial, Can
Min Operating Temperature :
-55°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated :
40V
Datasheets
601D957G040HL2
Vishay / Sprague 601D957G040HL2
601D 950μF Capacitor Bulk Through Hole 0.875Diax2.125L 22.22mmx53.98mm -55°C~105°C Polar Axial, Can