601D108G050JL3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
601D108G050JL3
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1000UF 50V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Size / Dimension :
1.000Diax2.125L 25.40mmx53.97mm
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
Axial
Package / Case :
Axial, Can
Series :
601D
Max Operating Temperature :
105°C
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Length :
53.975mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Tolerance :
50%
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
50V
Polarization :
Polar
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
15 Weeks
Polarity :
Polar
Weight :
43.999991g
Voltage - Rated :
50V
Capacitance :
1000µF
Life (Hours) :
2000 hours
Diameter :
25.7mm
Datasheets
601D108G050JL3
Vishay / Sprague 601D108G050JL3
601D 1000μF Capacitor 50% Bulk Through Hole 1.000Diax2.125L 25.40mmx53.97mm -55°C~105°C Polar Axial, Can